Dziurawiec pospolity jest niezwykle wartościową rośliną, która od wieków ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Obecnie również wykorzystuje się go w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym ze względu na jego niezwykłe właściwości, które wynikają z cennego składu. W dziurawcu znajduje się mnóstwo substancji aktywnych, które wykazują działanie lecznicze.
Dziurawiec kiedy zbierać?
Jeśli ktoś potrzebuje dziurawca, to może się oczywiście udać do najbliższej apteki, nie powinno być problemu z zakupem suszonego ziela, najczęściej ma postać suszu do parzenia. Bardziej wartościowa jest oczywiście roślina zebrana samodzielnie, następnie odpowiednio wysuszona, aby zachować cenne związki i właściwości. Pojawia się wobec tego pytanie, kiedy zbierać to zioło, w jakim konkretnie okresie w ciągu roku.
Dziurawiec pospolity zaleca się zbierać od czerwca do połowy lipca, dotyczy to kwitnących i młodych pędów z pączkami. Oczywiście jeśli ktoś nie ma możliwości zrobienia tego w tym czasie, to nic straconego, bo dobrym momentem jest także koniec sierpnia, gdy rośliny ponownie zakwitają. Wniosek z tego jest oczywiście taki, że dziurawca zbiera się w trakcie jego kwitnienia, co zwykle ma miejsce do końca września. Można wykorzystywać surowiec zarówno świeży, jak i suszony. Ziele świętojańskie jest powszechnie dostępne, właśnie między innymi na łąkach.
Dziurawiec i jego zastosowanie?
Dziurawiec pospolity ma szerokie zastosowanie, gdyż wykazuje działanie antyseptyczne, antybakteryjne, ściągające, rozkurczowe, moczopędne. Roślina ta wzmaga apetyt, pobudza trawienie, więc świetnie sprawdza się przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Wpływa korzystnie na drogi żółciowe, pomaga przy zgadze, wzdęciach, biegunce i bólu brzucha. Stosuje się go także w kamicy moczowej, bo wzmaga wydalanie moczu. Wykazuje również działanie uspokajające, dlatego rewelacyjnie nadaje się dla osób, które odczuwają niepokój, towarzyszy im wyczerpanie nerwowe.
Jest polecany przy stanach depresyjnych, lękach nocnych. Jeśli dziecko moczy się w nocy, warto pomyśleć o zastosowaniu dziurawca pospolitego. Jest pomocny również przy bielactwie, chorobie skórnej związanej z brakiem produkcji barwnika skóry. Roślinę można znaleźć w wielu kosmetykach ze względu na jej właściwości ściągające, antyseptyczne, regenerujące, łagodzące. Sprawdza się przy oparzeniach, trądziku, ropniach, wrzodach. Dziurawiec jest stosowany także do niwelowania stanów zapalnych w jamie ustnej, napary stanowią świetną płukankę przy zmienionych chorobowo dziąsłach, to samo dotyczy gardła.