Elementy, które spełniają wygórowane normy charakteryzują się jakością na bardzo wysokim poziomie. Chyba każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem. Nie inaczej jest w przypadku śrub. Warto wiedzieć, że wyróżniamy tutaj normy ISO/Din/PN. Jaka wiedza jest w nich zawarta? Czym kierować się wybierając śruby do danego zadania? Jeśli nie chcecie podejmować decyzji po omacku, to zapraszamy do artykułu.
O czym mówią normy?
Najbardziej rozpowszechnione są normy ISO, za które odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna z siedzibą w Genewie. Stowarzyszenie zostało utworzone w 1947 roku i stale poszerza liczbę członków. W tym momencie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna zrzesza 162 państwa – w tym Polskę. Trzeba podkreślić, że na terenie naszego kraju stosowane są też między innymi normy DIN (Deutsches Institut für Normung) ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. To jednak nie wszystko. My także posiadamy własne, rodzime standardy. To Polskie Normy – w skrócie PN. Największym minusem jest fakt, że mają one zasięg jedynie krajowy. W związku z tym podanie na zamówieniu takich oznaczeń – jeśli chcecie robić interesy z firmą zagraniczną – jest niewystarczające, aby osoba reprezentująca ten podmiot dokładnie wiedziała, o jakie elementy Wam chodzi.
W wielu sytuacjach przydatna jest konwersja pomiędzy normami. Służy do tego specjalna tabela konwersji norm. Jak używać tego typu funkcjonalnych narzędzi? Wszystko jest tak naprawdę bardzo proste. Wystarczy znać tylko jedno oznaczenie, aby na tej podstawie dowiedzieć się, jakie są pozostałe normy. Wyjaśnimy to na przykładzie. Śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości trzpienia w Polskich Normach ma oznaczenie PN 82105. Jeśli chcecie, aby na przykład Klienci z zagranicy wiedzieli o jakich elementach jest konkretnie mowa, to możecie podać normy ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO 4018) albo standardy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (DIN 558). Dzięki temu nie będzie mowy tak naprawdę o żadnej pomyłce.
Zapoznaj się z ofertą firmy Stalmut -> Śruby HV DIN 6914 / PN-EN 14399-4 do połączeń sprężanych (https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-hv-din-6914-pn-en-14399-4-polaczen-sprezanych/)
Jak dobrać śruby do danego zadania?
Warto zaznaczyć, że śruby różnią się rozmaitymi aspektami. Trzeba tutaj między innymi wyróżnić kształt łba, rodzaj gwintu czy długość gwintu w stosunku do długości trzpienia itp. Korzystając z norm można poznać klasę elementów tego typu, dany materiał oraz powłokę, która określa sposób zabezpieczania przed korozją. Na pewno nie warto decydować się na pierwsze z brzegu elementy. Niestety nie będą one odpowiednio wywiązywały się ze swojego zadania. Trzeba zastanowić się, jaka charakterystyka jest pożądana, a następnie przy pomocy norm wybrać stosowne produkty z tej kategorii.
Na pewno tej kwestii nie powinno się bagatelizować. Traktowanie po macoszemu aspektu dotyczącego wyboru śrub może nie tylko skutkować wadliwymi konstrukcjami czy źle działającymi maszynami. Należy zaznaczyć, że może być to niebezpieczne również dla pracowników, którzy będą wykonywać swoje zadania przy konkretnych konstrukcjach czy maszynach.