Kudzu to roślina dziko rosnąca tylko w Chinach, Korei oraz w Japonii. W Polsce stosowana jest od kilku dekad. Korzeń kudzu ma niepowtarzalne właściwości. Jest świetnym sprzymierzeńcem w walce z nałogiem alkoholowym i nie tylko.
Dlaczego korzeń kudzu jest tak często stosowany?
Trzeba zauważyć, że kudzu oprócz walorów ozdobnych, ma też właściwości prozdrowotne. Warto zaznaczyć, że w starożytnych chińskich zapiskach była już mowa o niepowtarzalnych leczniczych przymiotach, jakie ma ta roślina. Co ważne, w Chinach oraz w Japonii stosowano sproszkowany korzeń w leczeniu choroby alkoholowej. Obecnie korzeń kudzu stosowany jest praktycznie na całym świecie. Pomaga w walce z grypą oraz alergią. Warto wiedzieć, że korzeń rośliny kudzu w azjatyckiej części świata znany jest przede wszystkim jako lek przeciwko uzależnieniom. Często stosowany jest w terapii odwykowej. Korzeń kudzu redukuje napięcie oraz zmęczenie, a także pomaga lepiej radzić sobie ze stresem. Co więcej, poprawia nastrój poprzez stymulowanie produkcji serotoniny oraz dopaminy. Dlatego roślina ta zmniejsza potrzebę sięgnięcia po wszelkie używki.
Kudzu właściwości – co warto wiedzieć?
Okazuje się, że kluczową rolę w walce z uzależnieniami odgrywają istniejące w kudzu izoflawony. Pośród nich zalicza się daidzynę, daidzeinę, a także genisteinę. Wszystkie te substancje okazują się pomocne w walce z uzależnieniem od alkoholu. Co więcej, odtruwają organizm z toksycznych substancji powstałych w czasie metabolizmu alkoholu. Oprócz tego korzeń kudzu jest bogaty w żelazo oraz składniki mineralne. Do tego ma sporo węglowodanów. Trzeba wiedzieć o tym, że kudzu odtruwa organizm, przez co walczy z nałogami nie tylko poprzez wywieranie wpływu o charakterze psychologicznym, ale też fizjologicznym. Kudzu usuwa z organizmu nikotynę, przez co automatycznie zmniejsza się zapotrzebowanie na nią. Należy wiedzieć o tym, że roślina ta nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Do tego dolicza się też osoby cierpiące na choroby wynikające z zaburzeń hormonalnych. Korzenia kudzu nie powinno się też przyjmować z lekami przeciwzakrzepowymi. Obecnie roślinę można zakupić w formie sproszkowanej w relatywnie niskiej cenie.