Coraz więcej kobiet boryka się z chorobami związanymi z układem hormonalnym. Choroby te przybierają różną postać, natomiast każda z nich może odbić się emocjonalnie oraz psychicznie na zdrowiu kobiety. Jednymi z takich chorób jest zespół policystycznych jajników, czy endometrioza.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza jest chorobą, która w obecnych czasach diagnozowana jest u co 10. kobiety na świecie. Jest to choroba przewlekła, która charakteryzuje się obecnością komórek endometrium, poza wnętrzem macicy. Wraz ze zmianami hormonalnymi, które pojawiają się w trakcie cyklu menstruacyjnego w organizmie pojawia się przewlekła reakcja zapalna. U chorej kobiety mogą pojawiać się wewnętrzne krwawienia oraz bardzo mocny, promieniujący ból.
Komórki endometrium najczęściej osadzają się w obrębie narządów rozrodczych pacjentek oraz w okolicznych organach, takich jak otrzewna, jelito grube, odbyt oraz pęcherz. Bardzo rzadko, ale jest to możliwe komórki te osadzają się w narządach takich jak płuca. Przyczyny endometriozy nie są jednoznaczne, istnieje wiele teorii dotyczących tego w jaki sposób komórki błony śluzowej przemieszczają się, aby następnie osadzić się w innych narządach.
Jakie badania na endometriozę?
Aby wykluczyć lub potwierdzić endometriozę, lekarz powinien zlecić przede wszystkim badania krwi pod kątem określenia poziomu hormonów, USG jamy brzusznej oraz rezonans magnetyczny. Najbardziej adekwatnym badaniem, który może wykluczyć istnienie endometriozy jest ultrasonografia przezpochwowa.
Jeżeli jednak istnieje podejrzenie, że komórki ednometrium mogły osadzić się w innych organach, to jedynym sposobem na potwierdzenie tego jest prześwietlenie lub szczegółowe badania dotyczące tych narządów. W przypadku możliwości pojawienia się endometrium w odbytnicy, jest to badanie kolonoskopii.
Endometrioza badania katowice – jak wybrać najlepsze miejsce?
W Katowicach oraz w okolicach można znaleźć bardzo dużo placówek medycznych, które zajmują się wykrywaniem oraz leczeniem endometriozy. Są to zarówno placówki prywatne, jak i publiczne. Wszystkie z nich kompleksowo podchodzą do choroby, a lekarze zlecają najważniejsze badania oraz przeprowadzają jak najbardziej skuteczne leczenie.