Immunologia rozrodu jako przyczyna niepłodności
Istnieje wiele przyczyn niepłodności. Jedną z nich jest nieprawidłowo funkcjonujący system immunologiczny. Diagnostyka niepłodności, przeprowadzona na samym początku starania się o dziecko, a także odpowiednio poprowadzona terapia zwiększa szansę na zostanie rodzicami w sposób naturalny.
Immunologia rozrodu – na czym polega?
Ponad dziewięćdziesiąt procent przypadków immunologii rozrodu spowodowanych jest tym, że organizm wytwarza przeciwciała, które atakują własną komórkę jajową, natomiast pozostałe dziesięć procent wywołują zaburzenia alloimmunologiczne. Polegają one na tym, że kobiecy układ immunologiczny rozpoznaje męskie komórki rozrodcze, ale traktuje je jak wrogie i zwalcza je.
Jaka jest diagnostyka w przypadku immunologii rozrodu?
Badania immunologiczne polegają na przeprowadzeniu szeregu testów diagnostycznych, pozwalających ustalić przyczynę niepłodności, a także wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki przeprowadzonym badaniom można wykryć mutację genów, nieprawidłowo funkcjonujący gen HLA G, który zamiast pomagać przeciwciałom mobilizuje je do ataku na zarodek. Przeprowadzone zostają badania krwi, bardzo dokładne, dzięki którym określa się, które komórki reagują nieprawidłowo.
Kto powinien wykonać badania wykluczające lub potwierdzające niepłodność immunologiczną?
Immunologia rozrodu to choroba, która dotyczyć może kobiet chorujących na endometriozę, a także takich, które cierpią na częste infekcje lub panie po nieudanych zabiegach in vitro. Na schorzenie to narażone są kobiety, które doświadczyły poronień nawykowych, tzn. takich, które następowały przed 23 tygodniem ciąży i było ich przynajmniej trzy. Badaniom powinny poddać się wszystkie osoby, które mają potwierdzona niepłodność, ale nie znają bezpośredniej przyczyny.Podstawą do przeprowadzenia badań jest przede wszystkim wywiad rodzinny, który ma potwierdzić lub zaprzeczyć występowaniu chorób immunologicznych u przyszłych rodziców. Choroby te to niedoczynności tarczycy, reummatoidalne zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty.