Hydraulika siłowa, na której działaniu opiera się praca maszyn hydraulicznych pozwoliła na znaczący rozwój przemysłu. Dzięki ciężkim maszynom budowlanym, które wyręczają człowieka w podnoszeniu ogromnych ciężarów, praca stała się bardziej efektywna i sprawniejsza. Maszyny budowlane są szeroko stosowane w przemyśle budowlanym i produkcji. Oprócz wymagań wysokiej wydajności, mają także silne zdolności adaptacyjne. Oznacza to, że sprzęt może dostosować się do różnych warunków i rodzajów pracy. Bez podstawowego elementu instalacji, jakim jest pompa hydrauliczna, wszelkie urządzenia nie byłyby w stanie funkcjonować. Pompy hydrauliczne są integralną częścią maszyn, na których polegamy każdego dnia, w tym sprzętu budowlanego, pojazdów ratunkowych i maszyn ciężkich – dźwigów czy pras hydraulicznych. Są wykorzystywane w różnych zastosowaniach do pompowania cieczy i gazów. To podzespół, który umożliwia nieprzerwaną pracę w ciężkich warunkach, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o niego dbać.
Jak działają pompy hydrauliczne ? Zasada funkcjonowania
Pompa hydrauliczna jest źródłem mocy. Wytwarza ona przepływ o sile wystarczającej do pokonania ciśnienia wywołanego przez obciążenie. Kiedy pompa pracuje, spełnia dwie funkcje. Po pierwsze, jej działanie mechaniczne wytwarza podciśnienie na wlocie pompy, co pozwala ciśnieniu atmosferycznemu wtłoczyć ciecz ze zbiornika do przewodu wlotowego pompy. Po drugie, działanie mechaniczne pompy dostarcza ciecz do wylotu pompy i wtłacza ją do układu hydraulicznego.
Nie ma wątpliwości, że pompy hydrauliczne są integralną częścią sukcesu każdej maszyny hydraulicznej. Pompa hydrauliczna jest urządzeniem służącym do przenoszenia lub zwiększania ciśnienia w cieczy. Zazwyczaj są one napędzane przez tłoki, ale nie zawsze tak jest: niektóre pompy mogą być napędzane ręcznie. Istnieją trzy rodzaje pomp stosowanych w maszynach hydraulicznych: pompy jednostronnego działania, dwustronnego działania i pompy łopatkowe. Pompy jednostronnego i dwustronnego działania działają podobnie jak ludzkie serce – tłoczą ciecz w jednym kierunku za pomocą tłoka.
Pompa jednostronnego działania pracuje, gdy jest połączona z tłokiem: płyn z dna zbiornika jest wypychany przez tłok do cylindra, a następnie z powrotem w dół, gdy tłok porusza się w górę. Ciśnienie wytworzone przez ten ruch powoduje, że olej przemieszcza się przez przewód, gdzie może być wykorzystany do zasilania.
Jednak w pompie dwustronnego działania zamiast jednego tłoka naciskającego na olej, są dwa, naciskające w przeciwnych kierunkach. Powoduje to, że więcej oleju porusza się w każdym suwie, ponieważ większa siła jest tworzona, gdy dwa tłoki pracują razem niż w przypadku tylko jednego. To zwiększone ciśnienie pozwala również na generowanie większej mocy.
Hydrauliczna pompa łopatkowa jest pompą wyporową, która składa się z łopatek zamontowanych do wirnika obracającego się wewnątrz wnęki. W niektórych przypadkach łopatki te mogą mieć zmienną długość i/lub mogą być naprężone, aby utrzymać kontakt ze ściankami podczas obrotu pompy. Pozwala to na wytworzenie sił promieniowych w wyniku działania oleju pod wysokim ciśnieniem na łopatki, co powoduje przepływ.
Co zrobić, aby pompa hydrauliczna działała bez zarzutu?
Jako, że pompy hydrauliczne to elementy, które wykonują nieustanną pracę, są narażone na zwiększone zużycie i mogą pojawiać się usterki i awarie. Gdy pompa hydrauliczna ulegnie awarii, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest określenie przyczyny usterki. Pompa mogła ulec awarii z powodu zanieczyszczenia, niskiego poziomu oleju, powietrza w układzie lub kawitacji. Mogła również ulec awarii z powodu zużycia łożyska lub uszkodzenia mechanicznego. W wielu przypadkach awarię pompy można przypisać niewłaściwemu użytkowaniu przez operatora lub niewłaściwej praktyce konserwacyjnej. Czasami może być konieczna naprawa pompy hydraulicznej. Pompy są drogie, więc gdy jest to możliwe, dobrym pomysłem jest ich naprawa zamiast wymiany. Przed rozpoczęciem naprawy należy upewnić się, że wiadomo, na czym polega problem. Najczęstsze problemy to:
- uszczelnienie wału przecieka i uniemożliwia pompie budowanie ciśnienia
- w łożyskach jest nadmierny luz, powodujący problemy z zębami rozrządu
- koła zębate lub tłoki nie poruszają się swobodnie z powodu zużycia
- pompa hydrauliczna nie wytwarza ciśnienia z powodu obecności powietrza w układzie
Jeśli do układu dostanie się powietrze, należy upewnić się, że wszystkie śruby odpowietrzające na zaworach i cylindrach są dokręcone przed ponowną próbą napełnienia układu. Jeśli występuje nadmierny luz w łożyskach lub jeśli jest nieszczelne uszczelnienie wału, nadszedł czas na odbudowę lub wymianę. Gdy pompa jest naprawiana i ponownie oddawana do użytku, ważne jest, aby zidentyfikować i usunąć przyczynę awarii. W przeciwnym razie pompa prawdopodobnie znowu ulegnie awarii. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest wezwanie serwisu, w którym wyspecjalizowani technicy zajmą się naprawą i regeneracją. Wtedy możemy mieć pewność, że naprawa zostanie wykonana sprawnie i umożliwi prawidłowe funkcjonowanie pompy przez kolejne lata.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/