Fachowo wykonane sprężyny talerzowe – służące do wielu zastosowań krytycznych – są coraz popularniejsze wśród Klientów. Dlaczego? Dużą rolę w tym temacie odgrywa ich charakterystyka. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się również tego, gdzie elementy tego typu są generalnie wykorzystywane. Zapraszamy zatem do pomocnej i miejmy nadzieję wartościowej dla Was lektury.
Charakterystyka sprężyn talerzowych
Na początek warto dowiedzieć się, że sprężyny talerzowe to ogólnie pierścienie stożkowe, które cechują się wyciętym w środku otworem. Fachowcy stosują tutaj wyłącznie najlepsze komponenty. Dodatkowo poddają sprężyny talerzowe – do zastosowań krytycznych – odpowiednio zrealizowanej obróbce cieplnej. Trzeba zaznaczyć, że takie akcesoria mają różne przydatne właściwości. Między innymi są uniwersalne. Ze względu na swoją konstrukcję mogą być przecież stosowane albo pojedynczo, albo jako cały pakiet. Co więcej, mogą być układane kierunkiem do siebie albo zupełnie odwrotnie. Akcesoria talerzowe są zakładane wzdłuż osi w sposób statyczny lub w formie dynamicznej. Elementy tego konkretnego typu wykazują bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni w porównaniu z innymi sprężynami, co jest wyjątkowo korzystne. Tak samo, jak bardzo dobra nośność przy relatywnie małym ugięciu zastosowanej sprężyny. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? Sprężyny talerzowe to odpowiednia trwałość zmęczeniowa. Nie ma tutaj również skłonności do odkształceń. Projektanci maszyn doceniają też przewidywalną charakterystykę podkładek talerzowych. Dlaczego? Na skutek tego można bowiem spokojnie osiągnąć odpowiednie cechy w stosunku do wymaganych obciążeń.
Sprężyny talerzowe zakupisz na https://stalmut.pl/oferta/podkladki/sprezyny-talerzowe-din-2093/
Gdzie są na co dzień używane?
Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione właściwości nie powinno chyba dziwić, że sprężyny talerzowe mają takie szerokie zastosowanie. Na przykład w aspekcie wibroizolacji. Sprężyny talerzowe DIN 2093 – wykonane ze stali sprężynowej lub stali nierdzewnej A1 z fosfatyzowaną powłoką – są także wykorzystywane jako systemy zawieszenia kotła w elektrowni. Specjaliści używają tych elementów do kompensacji luzu na łożyskach kulkowych, w przypadku zaworów bezpieczeństwa oraz zabezpieczeń przed przeciążeniami (choćby rozdzielni transformatorowej). Może nie każdy zdaje sobie sprawę, ale sprężyny talerzowe DIN 2093 to także odpowiednie rozwiązanie biorąc pod uwagę mocowanie elementów obrabiarek, hamulce bezpieczeństwa, podnośniki linowe, różnego rodzaju sprzęgła itp.