W celu rozpoczęcia lub rozwinięcia własnego biznesu konieczna jest gotówka, aby sfinansować projekty biznesowe. W celu sfinansowania różnego rodzaju projektów biznesowych możemy skorzystać z kredytu bankowego. Wybierając kredyt bankowy dla firm musimy mieć na uwadze:
- jakie będzie przeznaczenie kredytu?
- jaki będzie całkowity koszt kredytu?
Uruchomienie kredytu będzie zależne od jego przeznaczenia. Jeżeli chcemy uzyskać większą kwotę kredytu będziemy musieli rozliczyć się z bankiem odnośnie sposobu wydatkowania środków.
Kredyt gotówkowy.
Jeżeli szukamy kredytu, który zostanie szybko udzielony oraz cechował będzie się prostotą to kredyt gotówkowy jest właśnie dla nas. Udzielenie kredytu gotówkowego nie wymaga sprecyzowania celu jego przeznaczenia.
Kredyt inwestycyjny.
Jeżeli kredyt ma zostać przeznaczony w celu sfinansowania firmowych inwestycji to kredyt inwestycyjny będzie najlepszym wyborem. Środki z tego kredytu mogą zostać przeznaczone na:
- zakup nowych obiektów,
- zakup maszyn,
- zatrudnienia większej ilości pracowników,
- modernizację firmowej siedziby.
Kredyt obrotowy.
Jeżeli jesteśmy firmą, która działa aktywnie na rynku należy skorzystać z kredytu obrotowego. Jest on dostępny w formie kredytu obrotowego ratalnego lub linii odnawialnej w rachunku bankowym. Kredyt obrotowy ratalny może zostać przeznaczony na:
- zakup towarów,
- zakup materiałów do produkcji,
- zakup surowców.
W ramach kredytu obrotowego ratalnego spłacane są wraz z każdą ratą kapitał i odsetki. Wysokość udzielonego kredytu jest zależny od obrotów i wpływów firmy. Okres kredytowania jest krótszy niż w przypadku kredytu inwestycyjnego, a cała procedura otrzymania środków jest prosta. Środki otrzymane w ramach linii odnawialnej mogą zostać przeznaczone na pokrycie aktualnych zobowiązań. Spłata otrzymanych środków pozwala na ponowne wykorzystanie debetu. Zaletą linii odnawialnej jest to, że odsetki są płacone od kwoty, która zostanie faktycznie wykorzystana. Jeżeli nie wykorzystamy wszystkich środków w ramach linii odnawialnej nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów.
Jakie koszty ponosimy w ramach kredytu bankowego?
Kosztem kredytu istotnym jest oprocentowanie, które składa się z:
- stawki WIBOR,
- marży.
Wysokość marży jest uzależniona od sytuacji wnioskodawcy. W trackie analizy poszczególnych ofert należy mieć na uwadze opłaty stałe i jednorazowe. Sprawdźmy również, czy bank oferuje możliwość karencji w spłacie kredytu, co może okazać się bardzo pomocne w trudnych momentach naszej biznesowej działalności.
Kredyt bankowy a forma zabezpieczenia?
Przy kredytach o niższej wysokości wnioskodawca ma możliwość wyboru dowolnej formy zabezpieczenia lub może otrzymać środki bez zabezpieczeń. W przypadku kredytu zabezpieczonego klient może liczyć na otrzymanie większej gotówki. Bank przyznając kredyt bez zabezpieczeń będzie analizował dokładnie naszą historię kredytową lub będzie wymagał dodatkowych ubezpieczeń. Zabezpieczeniem w większości przypadków jest nieruchomość.