Wykładzina do biura: w płytach czy w rolce?
Istnieje wiele opcji pokrycia podłogi w biurze, jednak w większości przypadków, wykładzina stanowi najlepszą z nich. Jest miękka, chroni przed nieprzyjemnym chłodem, w przeciwieństwie do kamienia tłumi hałas i jest znacznie łatwiejsza do utrzymania w dobrym wizualnie stanie, niż drewno. Jednak jaką wykładzinę wybrać?
Wykładzina do biura w rolce
Wykładziny dywanowe w rolce są bardziej tradycyjnym rozwiązaniem, niż wykładziny w płytkach. Na rynku można znaleźć rolki o szerokościach 2, 3, 4, oraz 5 metrów. Z wybranej przez nas rolki zamawiamy określoną liczbę metrów bieżących wykładziny, a pracownik sklepu odmierza dla nas odpowiednią długość. Dzięki temu łatwo jest dopasować wykładzinę do rozmiarów biura. Poza tym, nie ponosimy zbędnych kosztów – możemy zamówić dokładnie tyle produktu, ile potrzebujemy.
Minusem wykładzin w rolce jest ich problematyczny transport i montaż. Dużego rulonu wykładziny nie możemy podzielić na dwie części, jeśli nie mieści się w samochodzie lub jest zbyt ciężki dla jednego pracownika. Poza tym, wykładziny w rolce są tkane na jucie lub podkładzie filcowym i dosyć cienkie. Wymagają więc przyklejenia do podłogi.
Wykładziny biurowe w płytkach
Płytki wykładzinowe występują na rynku w kilku standardowych rozmiarach, m. in. 50 x 50 cm, 61 x 61 cm lub 100 x 25 cm. Z tego powodu mogą się okazać drogim rozwiązaniem, jeśli dane biuro ma nietypowe rozmiary.
Z drugiej strony, wykładziny w płytkach są znacznie łatwiejsze w transporcie, a układa się je na płyn antypoślizgowy. To zaleta nie tylko w trakcie montażu i remontu, ale także w przypadku zniszczeń. Dużo łatwiej i taniej wymienić pojedynczą płytkę, niż jednolitą wykładzinę z rolki pokrywającą całe pomieszczenie.
Dopasować wykładzinę do potrzeb
Nie ma powodu, aby ograniczać się do jednego typu wykładziny! W danym budynku można z powodzeniem łączyć różne typy i materiały wykładzin, w zależności od potrzeb.
Duże powierzchnie o nietypowych rozmiarach warto pokryć wykładzinami z rolki, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby płytkami wyłożyć miejsca szczególnie narażone na ubrudzenie lub zniszczenie, np. okolice wejścia czy podłogę części kuchennej.